Pracownia Mikroskopii Optycznej

Pracownia Mikroskopii Optycznej Wydziału Geologii zaprasza do skorzystania z szerokich możliwości sprzętu optycznego na użytek geologów, biologów i innych naukowców wykorzystujących zaawansowane techniki optyczne w nauce i praktyce.

Do dyspozycji Państwa oddajemy 5 mikroskopów o sprofilowanym wyposażeniu:

  • Mikroskop polaryzacyjny NIKON ECLIPSE LV100 POL wyposażony jest w zmechanizowany stolik firmy Märzhäuser umożliwiający wykonywanie w sposób zautomatyzowany serii zdjęć wraz z ich składaniem zarówno w płaszczyźnie xy jak i tzw. zdjęć trójwymiarowych 3D. Precyzja przesuwu stolika sięga pojedynczych mikrometrów (we wszystkich 3 płaszczyznach). Mikroskop umożliwia również pracę w normalnych trybach w świetle spolaryzowanym przechodzącym i odbitym z obiektywami Plan Fluor od x2 do x60 (światło przechodzące) i LU Plan Fluor od x2.5 do x50 (światło odbite).
  • Mikroskop polaryzacyjny NIKON ECLIPSE E600 POL dostosowany do badań w świetle UV, wyposażony w podstawowe filtry do pracy w UV. Mikroskop umożliwia również pracę w normalnych trybach w świetle spolaryzowanym przechodzącym i odbitym z obiektywami Plan Fluor od x2 do x60 (światło przechodzące) i LU Plan Fluor od x2.5 do x50 (światło odbite).

    Mikroskopy pracują pod kontrolą programu NIS Elements, w skład którego wchodzą pakiety do rejestracji cyfrowej zdjęć (statycznych jak i seryjnych umożliwiających animację). Pakiet do wszechstronnej analizy obrazu (obliczenia wszystkich podstawowych parametrów składników obrazu). Pakiet do składania zdjęć 3D oraz tzw. zdjęć wielkoskalowych, mogących składać się z kilkuset zdjęć składowych. Do rejestracji obrazu służy kamera Nikon DS.-5Mc o rozdzielczości 5 mln pikseli z progresywnym skanowaniem obrazu, dającym finalny efekt porównywalny z rozdzielczością ok. 12 mln pikseli bez skanowania progresywnego.
  • Mikroskop stereoskopowy NIKON SMZ1000 z obiektywem ×1 lub ×2. Umożliwia pracę, w świetle spolaryzowanym przechodzącym i odbitym przy powiększeniach od x2 do x200, z płytkami cienkimi jak i zgładami oraz próbkami naturalnymi (do 10-15 cm średnicy).
  • Mikroskop stereoskopowy NIKON SMZ1000 z obiektywem ×0.5. Umożliwia pracę w świetle spolaryzowanym przechodzącym i odbitym przy powiększeniach od x1 do x100 z płytkami cienkimi jak i zgładami oraz z próbkami naturalnymi (do 10-15 cm średnicy).

    Mikroskopy stereoskopowe pracują pod kontrolą programu NIS Elements 2.30, SP1, w skład którego wchodzą pakiety do rejestracji cyfrowej zdjęć (statycznych jak i seryjnych umożliwiających animację). oraz prosty pakiet do analizy obrazu. Do rejestracji obrazu służy kamera Nikon DS.-Fi1 o rozdzielczości 5 mln pikseli.
HR
Polskie Centrum Akredytacji
Zintegrowany Program Rozwoju
YouTube Wydział Geologii