OKAWANGO - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej 2018/2019
Relacja z Gali Finałowej OKAWANGO 2019
Szanowni Państwo – Drodzy Uczestnicy, Drodzy Nauczyciele
Geologiczny kurz już nieco opadł, tak samo jak towarzyszące temu wydarzeniu emocje. Dlatego z nieukrywaną przyjemnością prezentujemy krótkie sprawozdanie z Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO 2019, organizowanego przez Wydział Geologii UW przy współpracy wydawnictwa Nowa Era, który odbył w dniach 25-27 marca 2019 w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. To miejsce szczególne i niezwykłe, w którym bez wątpienia serce polskiej geologii bije najmocniej, gdzie czterdziestu dziewięciu uczestników zmierzyło się z trzy-etapowym testem wiedzy. Dwudniowe zmagania konkursowe połączone z geologicznymi warsztatami to czas, w którym wszyscy oddychaliśmy geologią pełną piersią. Nie brakowało emocji, tych negatywnych i pozytywnych. Były momenty pełne stresu, chwil zwątpienia, złości i rozczarowania, ale to co nas napędzało to radość, uśmiech, przyjaźń, chwile tryumfu i wspólny cel. Na niewiele ponad 48 godzin zabraliśmy w finałową, pełną pasji, wyobraźni i czasu podróż 49 uczestników i towarzyszących im opiekunów. Mamy nadzieję, że ta podróż to dla uczestników początek wielkiej przygody z geologicznym młotkiem w plecaku.
Do etapu finałowego, powołany zespół ekspercki zakwalifikował 59 uczniów rekrutujących się ze wszystkich regionów Polski; ostatecznie w konkursie wzięło udział 49 uczniów, którzy prezentowali bardzo wysoki poziom merytoryczny – serdecznie gratulujemy!
Powołana Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów I-szego II-iego i III-iego stopnia (lista poniżej):
Ogromne GRATULACJE dla wszystkich uczestników, jak i ich nauczycieli za trud i poświęcenie przy przygotowaniach waszych podopiecznych. To Wasz wspólny sukces!
Julia, Eryk i Sebastian, podobnie jak inni laureaci OKAWANGO, są już posiadaczami indeksów Wydziału Geologii UW, a przed nimi jeszcze główna nagroda, czyli geologiczna ekspedycja do Grecji. Gratulacje i do zobaczenia na geologicznym szlaku…
Podziękowania kierujemy również do wszystkich pozostałych uczestników, którzy podjęli trud napisania pracy konkursowej na I etap, a którym w tym roku się nie powiodło i nie zostali zakwalifikowani do etapu finałowego. Zachęcamy do podjęcia rywalizacji w kolejnej edycji OKAWANGO, która będzie ogłoszona na przełomie maja i czerwca 2019 roku.
Z geologicznym pozdrowieniem
Zbyszek Remin, Damian Ługowski
DO WYGRANIA
- Laureaci OKAWANGO mogą dostać się na studia wyższe na kierunki geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując maksymalną liczbę punków w procedurze kwalifikacyjnej.
- Trzech najlepszych laureatów uzyskuje możliwość uczestniczenia w zagranicznej ekspedycji geologicznej organizowanej przez Wydział Geologii UW (udział ten jest bezpłatny, a Organizator pokrywa koszty uczestnictwwa); zobacz nasze wcześniejsze ekspedycje...
- Finaliści OKAWANGO uzyskują ułatwienia w procedurze kwalifikacyjnej na kierunkach geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim w postaci maksymalnej liczby punktów z przedmiotu Geografia.
- Uczestnicy II-go etapu oraz nauczyciele opiekunowie, mogą otrzymać dodatkowe nagrody ufundowane przez darczyńców i sponsorów Konkursu OKAWANGO.
Spis polecanej literatury:
- van Andel T., Nowe spojrzenie na starą planetę, Warszawa, 2010
- Książkiewicz M., Geologia dynamiczna, Wyd. Geol., Warszawa, 1979
- Atlas geograficzny dla szkół ponadgimnazjalnych, Nowa Era, 2018
- Migoń P., Geomorfologia, Warszawa, 2012
- Stanley S., Historia Ziemi, Warszawa, 2002
- Mizerski, W., Orłowski, S., Geologia Historyczna, 2017